Osvienčim - Auschwitz I.

Autor: Martin Križan | 4.9.2013 o 13:05 | (upravené 4.9.2013 o 22:29) Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1075x

Fotoreportáž z koncentračného tábora Osvienčim. Informácie k fotografiám som čerpal z oficiálnej brožúrky "Štátne Múzeum Auschwitz-Birkenau".

Koncentračný tábor začali budovať v roku 1940 na mieste bývalých kasární. Za veliteľa tábora bol vymenovaný Rudolf Höss. V tábore bolo celkovo 28 jednoposchodových budov a priemerný číselný stav väzňov kolísal medzi 13 000 – 16 000.

Auschwitz2_sme.jpg

 

Do koncentračného tábora sme vstúpili cez známu bránu s cynickým nápisom "Arbeit macht frei" - " Práca oslobodzuje". Tento slogan si so sebou do Osvienčimu priniesol veliteľ tábora Rudolf Höss z koncentračného tábora Dachau, kde bol po prvýkrát použitý. Cez túto bránu väzni denne odchádzali do práce a pri vchode im hral táborový orchester.

Auschwitz4_sme.jpg

 

Celý tábor bol obohnaný ostnatým drátom, ktorý bol pod elektrickým napätím.

Auschwitz15_sme.jpg

 

Auschwitz7_sme.jpg

 

Strážna veža.

Auschwitz5_sme.jpg

 

Dvor medzi blokmi 10 a 11. Drevené debnenie na oknách bloku 10 (vľavo) malo zabrániť sledovaniu vykonávaných popráv pred "Stenou smrti" (vzadu). Pred "Stenou smrti" príslušníci SS zastrelili niekoľko tisíc väzňov, predovšetkým Poliakov. Na dvore bloku 11 sa vykonávali aj tresty bičovaním a tzv. "stĺpik" spočívajúci vo vešaní väzňa za ruky vykrútené dozadu.

Auschwitz3a_sme.jpg

 

Stena smrti

Auschwitz8a_sme.jpg

 

"Blok smrti - 11". V podzemí sa nachádzalo väzenie, v ktorom sa nachádzali tri druhy ciel. V prvej sa umieralo vyhladovaním, v druhej udusením a tretia cela sa delí na 4 kobky o rozmeroch 90x90cm. Do každej z týchto kobiek väzni liezli cez malý otvor a boli v nej nútení stáť celú noc a nasledujúci deň išli do roboty. V jednej kobke stáli až štyria väzni, čiže v spomenutej cele stálo cez noc 16 väzňov.

Auschwitz19_sme.jpg

 

Cela č.18 v "Bloku smrti", kde zatvárali väzňov odsúdených na smrť vyhladovaním.

Auschwitz18_sme.jpg

 

Auschwitz I.

Auschwitz14_sme.jpg

 

Auschwitz16_sme.jpg

 

Auschwitz9_sme.jpg

 

Krematórium fungovalo od augusta 1940 do júla 1943. Súčasťou krematória bola miestnosť, ktorá sa stala prvou plynovou komorou v celom komplexe Auschwitz.

Auschwitz12_sme.jpg

 

Plynová komora v ktorej príslušníci SS zabili pomocou Cyklónu B nekoľko tisíc Židov a tiež pár skupín ruských vojenských zajatcov. Naraz mohlo byť v plynovej komore zavraždených aj niekoľko stoviek ľudí. Cyklón B nacisti vhadzovali cez šesť otvorov v strope. Táto plynová komora sa prestala používať potom, keď v Birkenau - Auschwitz II. vybudovali väčšie krematória a plynové komory.

Auschwitz13_sme.jpg

 

Kremačná pec, ktorá sa nachádza hneď vedľa plynovej komory. V miestnosti boli zachované dve z pôvodne troch pecí. Do každej pece vkladali 2-3 mŕtvoly naraz a počas dňa takto spálili asi 350 tiel.

Auschwitz11_sme.jpg

 

Vozík na ktorom dávali mŕtve telá do pece.

Auschwitz10_sme.jpg

 

Šibenica na ktorej bol 16.4.1947 popravený prvý veliteľ tábora KL Auschwitz - Rudolf Höss.

Auschwitz37_sme.jpg

 

Veci, ktoré boli odobraté väzňom pri vstupe do tábora.

Auschwitz21_sme.jpg

 

Auschwitz22_sme.jpg

 

Auschwitz23_sme.jpg

 

Auschwitz24_sme.jpg

 

Auschwitz26_sme.jpg

 

Auschwitz27_sme.jpg

 

Foto © Križan Martin

 

Užitočné odkazy:

http://en.auschwitz.org/z/ - oficiálna stránka múzea a koncentračného tábora Auschwitz.

http://www.osvetim-auschwitz.estranky.cz/clanky/pocatky-auschwitz.html - veľmi užitočná stránka s informáciami v češtine.

http://db.yadvashem.org/names/search.html?language=en - centrálna databáza deportovaných ľudí do koncentračných táborov, ktoré boli zriadene počas II. svetovej vojny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?